اهمیت تغذیه کودک

برخی کودکان با شروع تغذیه تکمیلی با وجود اینکه خوب غذا میخورند اما خوب وزن نمیگیرند و از لحاظ ظاهری نیز کمی لاغر به نظر میرسند . اما ممکن است انرژی دریافتی روزانه کودک از میزان انرژی و جنب و جوش او کمتر باشد در اینصورت پیشنهاد میکنیم رژیم غذایی کودک را به شیوه ای که ذکر میشود تغییر دهید . البته این رژیم غذایی برای کودکانی توصیه میشود که به ماده غذایی خاصی حساسیت ندارند .

غذای کودک یکی از مهم‌ترین عوامل رشد و ساختار بدنی و فکری کودک در بچگی و بزرگسالی است.
پس باید به آن بسیار توجه داشت، اما همواره مادران از بی‌اشتهایی کودکان خود شکوه دارند.
این که کودک ما به چـه غـذاهـایی نیاز دارد و چه کنیم تا بدغذا نشود، موضوعی است که این نوشته
به آن می‌پردازد
– انرژی مواد تغذیه ای تکمیلی كودك را بوسیله اضافه كردن آرد يا روغن مايع يا جوانه غلات بيشتر كنيد
– روزانه حداقل 5 وعده غذای کمکی به علاوه شير مادر،به نوزاد شش ماه به بالای خود بدهید .
– میتوانید بای مقوی کردن غذای کودکان از جوانه ماش يا جوانه گندم يا پودر جوانه غلات در سوپ كودک نیز استفاده کنید زيرا علاوه بر اينكه سرشار از ويتامينهای گروه ب و ث میباشند به هضم بهتر غذای کودک نیزكمک مي كنند.
– میتوان از كمي آرد برنج یا گندم (در ماههای بالاتر)، شير(پاستوریزه جوشیده بالای یکسال) و كره را مخلوط کنید و بهم بزنيد و گرم كنيد ( مانند سس سفيد) و به سوپ شیرخوار بيفزاييد هم باعث طعم بهتر سوپ میشود و هم رنگ و لعاب خاصی به سوپ میدهد و نیز انرژی آنرا زیاد میکند .
– همچنین میتوان، پودر جوانه گندم ، جو پرک و یا بلغور گندم را له کرده و با مقدار کمی شكر ،‌ شير(پاستوریزه جوشیده ) و بهمراه دو قاشق روغن يا كره بپزيد و در حجم كم ( یک یا دوقاشق )و در دفعات بيشتر به شیرخوار بدهيد.
– در حدود 11 ماهگی در صورت نداشتن آلرژی در کودکان می توان مقدار خامه پاستوريزه به سوپ كودکان اضافه نمود .
– همینطور به تكه های كوچک شده سيب زمينی كه پخته شده است و پوست آن جدا شده كمی كره بزنيد و اجازه بدهيد كه شیرخوار با دستان خودش آنرا برداشته و بخورد.
– سعي كنيد در درست کردن سوپ يا كته از گوشت با استخوان استفاده كنيد ، مانند ران مرغ و يا ماهيچه گوسفندی تا مواد معدنی و چربيی بيشتر به بدن نوزاد برسد.
– اگر کودکتان دچار کم وزنی میباشد افزودن حبوبات را به غذایش بتعويق بياندازيد (یعنی پس از 10 ماهگي) چون حبوبات حجم زيادی از معده را اشغال میکنند اما پس از 10 ماهگی، حبوبات را خيس كنيد، پوست بكنيد و آنها را آرد کنید و هر دفعه يك قاشق چايخوری پودر حبوبات را بهمراه كره به سوپ كودکتان اضافه كنيد.
– براي بهتر شدن عطر و طعم غذا میتوانید از آب ليموترش تازه، آب نارنج تازه،و همینطور سبزی معطر پودر شده استفاده كنيد.
– يک يا دو خرما را پوست بكنيد، هسته اش را دربیاورید و خرما را درمقداری آب حل کنید و بعنوان دسر به شیرخوار دهيد .
– مقداری آرد (برنج یا گندم ) را در روغن تفت دهيد به اندازه ای كه كمی به زردی بخورد و حالت خامی خود را از دست دهد مقدار کمی شكر حل شده و چند قطره گلاب را به آن اضافه كنيد (مانند حلوا) و آنرا بعنوان میان وعده به كودک خود بدهید استفاده كنيد.
– آبميوه بمیزان زياد و يا شيرينی و شکلات و بستنی قبل از غذا، سبب كم اشتهایی كودک ميشود و رشد او را به خطر مي اندازد . پس يا آبميوه و يا خود ميوه رسيده و نرم را كه با پشت قاشق له كرده ايدبعنوان میان وعده و با حجم كم به كودک دهيد، ويتامين هاي مورد نياز كودك به ويژه ويتامين C از راه شير مادر تامين مي شوند.
دوره خردسالی سنین ۳ تا ۵ سالگی را شامل می‌گردد که دوره
سنی کودکستانی نیز نامیده می‌شود.
این مرحله سنی، به لحاظ رشد و نمو رفتاری، اخلاقی و جسمی و همچنین شکل تغذیه کودک، از اهمیت خاصی برخوردار است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *