به هنگام یبوست چه اقداماتی را می توانید انجام دهید؟

آگاه باشید که بعضی تست های تشخیصی به کسب آمادگی هایی نیاز دارند. برای مثال افرادی که این آزمایشات برای آنها انجام می شود نیاز خواهند داشت که رژیم غذایی با فیبر بالا مصرف کنند و در مقابل  از مصرف ملین ها برای یک دوره زمانی مشخص قبل از تست محروم می شوند. می توانید قبل از مراجعه به مطب از  پزشکتان برای  پیروی از دستورالعمل خاص مشورت بگیرید.

 

دکترتان از سابقه بالینی ورزش و فعالیت بدنی تان و یا در مورد داروها یا نسخه هایی که بدون نسخه دریافت کرده اید، از شما سوال می کند. دکتر با کمک تست های تشخیصی بعضی شرایط را حذف خواهد کرد، این شرایط عبارتند از: انسداد در روده کوچک یا کولون (انسداد روده)، تنگ شدگی کولون، شرایط آندوکرین مانند هیپوتیروئید یا اختلالات الکترولیت مانند کلسیم اضافه در خون(هیپرکلسمی) .
تست های گسترده ای برای  افراد مبتلا به علایم شدید یبوست وجود دارند. ممکن است اجرای پروسه های تشخیصی به شرح زیر را  نیاز داشته باشید:

•    Barium enema X-ray: دراین تست، مسیرروده شما با رنگ متمایز (باریم) هم پوشانی شده است. بنابراین راست روده ،کولون و بعضی مواقع قسمتی از روده کوچک می تواند به طور واضح در X-rayنشان داده شود.

•    Defecography: در این پروسهX-ray ، دکترتان راست روده شما را با یک خمیر مایع با پایداری ای شبیه به مدفوع. پر خواهد کرد به موازات اینکه  خمیر چسب  دفع می شود  X-ray برای ارزیابی تمامیت دفع مدفوع و انقباضات ماهیچه راست روده موثر واقع می شوند.

•    Sigmoidoscopy (سیگموئیدسکوپی): در این پروسه، دکترتان یک میله قابل انعطاف سبک را وارد مقعدتان می کند تا راست روده و قسمت پایین تر کولونتان را آزمایش کند.

•    Colonoscopy (کولونوسکوپی):  این پروسه تشخیصی به دکترتان اجازه می دهد که تمام کولون را با یک لوله انعطاف پذیر مجهز به دوربین ارزیابی کند.

•    Anorectal manometry: در این پروسه، دکترتان میله ای باریک و قابل انعطاف را در داخل مقعد و راست روده شما وارد می کند و سپس بالن کوچکی را در نوک لوله پر از باد می کند. سپس این وسیله ماهیچه اسفنکتر را به عقب می راند. این پروسه به دکترتان  امکان  اندازه گیری هماهنگی ماهیچه هایی که  برای حرکت روده تان استفاده می کنید را می دهد.

•    استفاده از نشانگرها برای بررسی عبور و انتقال از نواحی کولورکتال (Marker studies or colorectal transit):  در این پروسه شما کپسولی دریافت می کنید که شامل نشانگر هایی است که X-rays هایی را برای که بیشتر از چندین روز گرفته شده است را نشان می دهد. پزشکتان نشانه هایی از تداخل ماهیچه های روده  و اینکه چگونه غذا به خوبی در بین کولون حرکت می کند را جستجو می کند.

درمان دارویی یبوست

ملین ها: این داروهای بدون مجوز پزشک باید به عنوان آخرین چاره در نظر گرفته شوند. چون بدن می تواند به مصرف آنها عادت کند و بدون مصرف آنها نمی تواند فعالیت طبیعی خودش را انجام دهد. در اینجا انواع مختلف از ملین ها وجود دارد:

•    محرک هایی که باعث انقباضات ریتمیک در روده می شوند. مثالهای آن شامل :  Correct،  Dulcolaxو  Senokotمی شوند.

•    نرم کننده هایی که  باعث می شوند مدفوع در میان کولونتان با آسانی بیشتری حرکت کند.مثالهای آن شامل روغن معدنی،و  Fleetهستند.

•    نرم کننده های مدفوع که مدفوع را نرم می کنند و از دهیدراته شدن آن جلوگیری به عمل می آورند.مثالها شامل ColaceوSurfakاست.

•    مکمل های فیبر یا ملین های عمده عموما به عنوان بی خطرترین ملین ها مورد توجه قرار می گیرند.مثالهای آن شامل:FiberCon،Metamucil, Konsyl, Serutan وCitrucelهستند.این موارد باید با آب فراوان مصرف بشوند.

•    اسموتیک ها. به مایعات کمک می کند تا در بین کولون حرکت کند.مثالهای این موارد شامل:, Sorbitol Cephulac  وMiralaxهستند.

•    ملین های نمک دار مانند اسفنج عمل می کند که آب را  به داخل کولون برای حمل آسانتر مدفوع، می کشند. مثالها شامل شیر منیزیمی وHaley’s M-O است.

•    لوبی پروستون یاLubiprostone با نام تجاریAmitiza :داروی دیگری است که دردرمان یبوست شدید و مقاوم به سایر داروها توصیه می‌شود. ترشح آب و احتمالاً حرکات روده را افزایش می‌دهد.

•    آگونیست های5-HT-4  . این عوامل رهایی ترکیباتی در بدنتان که ترشح مایعات را در روده افزایش  و زمان ترانزیت کولونی را کاهش می دهد،تحریک می کند. Prucaloprideیکی از آگونیست های 5-HT-4 است.

اگر یک اختلال اساسی باعث ایجاد یبوست در شما گردد معالجه با هدفی خاص دنبال خواهد شد. اگر مشکل قسمت تحتانی لگن،باعث یبوست در شما شود دکترتان ممکن است  بیوفیدبک هایی ( بازخوردزیستی)را به عنوان دارو به شما پیشنهاد بدهد.این تکنیک ممکن است به شما کمک کند که یاد بگیرید  ماهیچه هایی را که برای حرکات روده ای استفاده می کنید با هم هماهنگ سازید.

اگر شما باردار هستید و یبوست هم دارید، مقدار زیادی غذا با فیبر بالا مانند میوه ها و سبزیجات و دانه های کامل بخورید.مقدار زیادی نوشیدنی بنوشید و تا آنجا که می توانید،ورزش کنید. شنا و پیاده روی می توانند انتخاب های خوبی باشند.

اگر یبوست شما به تغییرات زندگی یا معالجات دارویی پاسخ نمی دهد ممکن است جراحی برداشت قسمتی از کولون شما توصیه شود. در این پروسه، قسمت یا قسمت هایی از اسفنگتر مقعد یا راست روده برداشته می شوند.

باید این نکته مورد توجه قرار گیرد که تشخیص برنامه درمان موفق، نیاز به زمان و تلاش کافی دارد.

درمان های جایگزین:

در بسیاری از موارد تغییرات ساده شیوه زندگی و رژیم غذایی تان ،می تواند به برطرف کردن نشانه های یبوست کمک کنند.  همچنین چندین روش جایگزین می توانند آسودگی را فراهم کنند،اگر چه این روشها به صورت گسترده مورد مطالعه واقع نشده باشند.

ماساژ: ماساژ به وسیله دستکاری، فشار دادن و کشیدن پوست و ماهیچه ها و مفاصل کار می کند.تکنیک ها شاملacupressure وshiatsuهستند. وقتی ماساژ در منطقه شکمی به کار گرفته می شود، ماساژ می تواند به آرام سازی ماهیچه هایی که مثانه و روده را تقویت می کنند و به ارتقا فعالیت روده کمک کند.

طب سوزنی: این طب چینی سنتی، شامل الحاق و با دست گذاشتن 5 سوزن در قسمت های مختلف بدن است. این درمان ممکن  است به تحریک کولون کمک کند و درد یبوست را برطرف نماید،اگرچه اثرش برای این موضوع هنوز ثابت نشده است.

درمانهای هموپاتیک: هموپاتیک یک سیستم دارویی کلی نگر غیر رسمی است که منحصرا برای تسکین علایم بیماری شما وجود دارد.درمانهای هموپاتیک بی شماری برای یبوست وجود دارد. و آنها به طور نمونه شامل ملین هایی بر پایه گیاهی هستند. یک دکتر هموپاتیک ممکن است شاخه گیاهی bryoniaرا برای درمان مدفوع سخت توصیه کند.در حالیکه توصیه کردن گوگرد برای مدفوع دردناک و سخت است. اگر شما سوالی دارید می توانید با دکترتان یا یک داروساز بحث کنید.

داروهای مرتبط: گلیسیرین‌ (GLYCERIN) –  برن (BRAN) – فراورده های پسیلیوم‌ (PSYLLIUM PRODUCTS) – محصولات سنا (SENNA PRODUCTS)

تغییرات ساده در رژیم غذایی و شیوه زندگی تان در بیشتر موارد کمک خواهد کرد که علائم یبوست از بین بروند و یبوست را مدیریت کنید. از یک و یا تعداد بیشتری از توصیه های زیر پیروی نمایید:

رژیم پرفیبر: پک رژیم پرفیبر با حداقل 20 تا 35 گرم فیبر در هر روز به نرم شدن و افزایش حجم مدفوع تان کمک می کند. غذاهایی با فیبر بالا شامل دانه ها، حبوبات کامل و میوه ها و سبزیجات تازه هست. غذاهای محدود که اصلا  فیبر ندارند و یا به مقدار کمی فیبر دارند عبارتند از:  پنیر،گوشت و غذاهای فرایند شده.

ورزش منظم: افزایش فعالیت فیزیکی به فعالیت روده ای کمک خواهد کرد.

دریافت مایعات کافی: نوشیدن مقدار کافی آب به نرم کردن مدفوعتان کمک خواهد کرد.

زمان کافی برای اجابت مزاج و دفع مدفوع اختصاص دهید برای مواقعی که به دستشویی می روید زمان کافی  اختصاص دهید. و نیازتان را برای دفع نادیده نگیرید.

رژیم غذایی با فیبر بالا را مصرف کنید. غذاهای با فیبر بالا شامل میوه ها وسبزیجات تازه،دانه ها وحبوبات کامل هستند. غذاهایی که فیبر ندارند  یا فیبر آنها پایین است شامل پنیر،گوشت و غذاهای فرایند شده هستند

فعالیت فیزیکی منظم. فعالیت فیزیکی منظم که می تواند شامل پیاده روی، دوچرخه سواری یا شنا باشد را برای کمک به تحریک عملکرد روده انجام دهید.حداقل 30 دقیقه ورزش در بیشتر روزهای هفته توصیه می شود.
تلفن های معمولی را جواب ندهید. به بهانه تلفن و یا هر چیز دیگر دستشویی رفتن خود را منتفی نکنید هر چه قدر که این موضوع را به تاخیر بیندازید آب بیشتری از مدفوعتان جذب می شود و آن را سخت تر می کند.

از مکمل های فیبر دار استفاده کنید. محصولاتی که بدون نسخه دکتر وجود دارند مانند Metamucil وCitrucelمی توانند مدفوع را نرم و دفع آن را به صورت مرتب نگه دارند.مطمئن شوید که آب یا نوشیدنیهای دیگر را به فراوانی در طول روز می نوشید چون مصرف مکمل های  فیبر ممکن است یبوست را بدتر کند.

درباره مصرف ملین های تحریک کننده مراقب باشید. استفاده مداوم  از موادی مانند Correctol وDulcolax می تواند باعث شود که کولون شما به آنها وابسته شود و ممکن است به تدریج نیاز پیدا کنید که دوز آنها را بالا ببرید تا آنجا که حتی عملکرد طبیعی روده شما متوقف و مختل شود . برای کسب آسودگی  موقت از ملین نمک دار مانند شیر- منیزیم  که آب را به داخل کولون برای روان سازی مدفوع می کشد، استفاده کنید. بدون تجویز دکتر از دادن ملین ها به اطفال خودداری کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *