ترکیبات سالاد سزار و سس لذیذ آن

سالاد سزار با آن که از اجزاي کمي تشکيل شده، اما تمام اين مواد اوليه بسيارخوش رايحه بوده و طعم و عطري قوي دارند. رمز موفقيت در تهيه اين سالاد، آماده سازي جداگانه ي سس، نان برشته و حتي کاهو است. استفاده از روغن در سس اين سالاد باعث مخلوط شدن تمامي ترکيبات سس با همه ي اجزاي سالاد شده و باعث مي شود تا طعم اين سس را در هر ذره ي سالاد بچشيد.


تکه هاي نان برشته ي تازه و داغ که بيرون آن ترد و داخل آن نرم مي باشد، مانند جواهراتي هستند که ازنظر بافت و دما، طعم و جلوه ي خاصي به اين سالاد مي بخشند.
اولين سالاد سزار در سال 1924توسط سزار کارديني درکاليفرنيا تهيه شد. در سالاد سزار اوليه، تکه هاي ماهي آنچوي(ماهي کولي خودمان)اضافه نمي شد، اما به مرورزمان به خاطر بالا بردن طعم و رايجه ي ليمو و روغن زيتون، اين ماهي به سالاد اضافه شد.


کاهوي ترد، تکه هاي نان برشته ي گرم و سسي يک دست، با طعم قوي دلايل و کليد خوشمزه گي منحصر به فرد اين سالاد هستند.

سس سالاد سزار:

اجزاي اين سس اندک هستند، اما هر يک به جاي خود داراي طعم قوي مي باشند. اين سس به قدري خوشمزه است که استفاده از آن محدود به سالاد سزار نيست و استفاده از آن درانواع سالاد، خصوصاً سالادهايي که درآن گوشت و مرغ گريل شده به کار رفته است، توصيه مي شود.

سير:

درتهيه ي اين سس فقط و فقط از سير تازه استفاده کنيد. قطعاً هيچکس دوست ندارد در هنگام خوردن سالاد يک تکه سير زير دندانش بيايد، به همين دليل سير را کاملاً له و خميري کنيد.

فيله ي ماهي آنچوي:

درکشورهاي حاشيه ي درياي مديترانه و آمريکا، فيله ي ماهي آنچوي(ماهي کولي)به صورت تازه يا کنسرو شده به آساني در دسترس است. در صورتي که به ماهي کولي دسترسي نداريد، مي توانيد از ماهي کليکا، ساردين يا کنسرو ماهي تن استفاده کنيد. اگر طعم ماهي را خيلي دوست نداريد، پيشنهاد مي شود ماهي را له کرده و درسالاد سزار با پارمای مرغ استفاده کنيد.

تخم مرغ نيم پز:

دراينجا منظور از تخم مرغ نيم پز، تخم مرغي است که مدت زمان کوتاهي درآب، زيرنقطه جوش پخته شود، يعني سفيده ي تخم مرغ کمي ببندد و زرده ي آن فقط گرم شود. دراين صورت روغن به خوبي با ساير مواد سس مخلوط شده و روي سس نمي ايستد. به همين جهت تخم مرغ را تنها يک تا دو دقيقه بپزيد.

امولسيون چيست؟

گاه نياز به مخلوط کردن مايعاتي داريد که با يکديگر مخلوط نمي شوند مانند آب و روغن،در اين سس آب ليمو و روغن چنين شرايطي دارند و وقتي اين دو مايع را با هم مي زنيد، ترکيب شده و هنگامي که دست از مخلوط کردن آن ها مي کشيد، دوباره از هم جدا مي شوند.
براي پايدارکردن چنين ترکيباتي از يک ماده امولسيون کننده استفاده مي شود، که در اينجا زرده ي تخم مرغ اين کار را انجام مي دهد. روغن و آب ليمو هر دو مي توانند با زرده تخم مرغ ترکيب شوند و ماده امولسيون کننده ذرات اين دو مايع را در يکديگر به صورت معلق نگه مي دارد(به خاطر داشته باشيد اگر زرده ي تخم مرغ را (خوب بزنيد بوي زهم آن را از بين مي رود).

مخلوط کردن :

براي مخلوط کردن، روغن را به شکل يک نوار باريک (دم موشي)اضافه کرده و با يک هم زن قابل انعطاف به صورت مداوم بزنيد. اگر روغن را زياد و ناگهاني اضافه کنيد، ماده امولسيون کننده(تخم مرغ)نمي تواند روغن را درخود نگهدارد و سس به اصطلاح مي بُرد. درپايان نيز براي غليظ کردن سس، پنير پارمزان را اضافه کنيد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *