تفاوت طلا و جواهرات در چیست

اکثر مردم وقتی میخوان قیمت یک تکه طلا یا جواهر (مثل انگشتر ، گوشواره ، مدال یا …) رو سوال کنند ، همونطوری این کار رو میکنن که قیمت یک لباس رو میپرسن! فروشنده هم یک سری اعداد و ارقام نامفهوم رو توی ماشین حسابش میزنه و دست آخر یه قیمتی رو میگه. صرف نظر از اینکه این قیمت به وضع بازار و ظاهر خریدار هم بستگی داره ، عوامل زیادی هست که میخوام اینجا در حد دانشم براتون بگم تا بهتر بتونید قیمت یک تکه طلا رو تخمین بزنید و بفهمید که فروشنده با انصاف حساب کرده یا خیر.

همچنین با توضیحاتی که میدم میتونید وقتی به ویترین نگاه می کنید ، کارهایی که در توان خریدتون قرار دارند رو انتخاب کنید و خیلی سریع از کارهای خیلی گرون بگذرید.

وقتی راجع به طلا صحبت می کنیم ، کار خیلی ساده است. وزن طلا رو در قیمت روز هر گرم طلا ضرب می کنیم و مبلغ باقیمونده سود فروشنده است.
اما عجله نکنید. مزد ساخت هر گرم طلا حدود 4 تا 5 هزار تومان است که فروشنده با شما حدود 9 الی 10 هزار تومان حساب می کند. اشکالی هم ندارد چون او هم باید سود کند و گرنه بیکار نبود مغازه باز کند.
(قیمت روز هر گرم طلا + 5 هزار تومان) ضرب در وزن طلا = هزینه طلا برای فروشنده
باقی این عدد سود مغازه دار است که می توانید از آن تخفیف بگیرید. عدد بالا به شما تخمین این را میدهد که چقدر تخفیف را انتظار داشته باشید. آن چیزی که طلافروش ها اصلا نمی دهند !!!

اما وقتی به سراغ جواهرات برند برویم کار خیلی مشکل می شود. اینجاست که فقط وزن طلا نیست ، نوع جواهر ، وزن جواهر ، شکل تراش ، اندازه و رنگ آن هم بسیار مهم می شود.
سنگهای رایج در بازار ایران به شرح الماس (به اسم رایج برلیان) ، زمرد (سبز) ، یاقوت سرخ ، یاقوت کبود (آبی-مشکی) ، توپاز (آبی آسمانی-طلایی) می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *