خطر ابتلا به سرطان در مصرف زیاد پنیر

افرادي كه روزانه بيش از 53 گرم پنير مي‌خورند خطر ابتلا به سرطان مثانه بيش از 50 درصد افزايش پيدا مي‌كند.

Image result for ‫مصرف پنیر‬‎

متخصصان علوم پزشكي در اروپا هشدار دادند كه خوردن مصرف زياد پنير خطر ابتلا به سرطان مثانه را تشديد مي‌كنند.

به گزارش ايسنا، اين متخصصان هشدار دادند در افرادي كه روزانه بيش از 53 گرم انواع پنير مي‌خورند خطر ابتلا به سرطان مثانه بيش از 50 درصد افزايش پيدا مي‌كند. 53 گرم پنير تقريبا به اندازه يك تكه كوچك شكلات است.

مجله اروپايي سرطان در اين باره گزارش داد كه در عين حال خوردن كمتر از اين مقدار پنير در روز هيچ خطري براي سلامت مثانه ندارد.

به گزارش روزنامه ديلي ميل چاپ انگليس، اين متخصصان در آزمايشات خود چگونگي تاثير رژيم غذايي چرب روي احتمال ابتلا به سرطان مثانه را در 586 داوطلب سالم و مبتلا به سرطان مثانه بررسي كرده به نتايج فوق دست يافتند.

اين يافته حاصل مطالعات گروهي از پزشكان و متخصصان دانماركي و بلژيكي است.

آمارها نشان مي‌دهد كه سالانه حدود 10 هزار نفر تنها در انگليس قرباني سرطان مثانه مي‌شوند و احتمال ابتلا به اين سرطان در افراد سيگاري چهار برابر بيشتر از افراد غيرسيگاري است.

بنا بر اين گزارش، سرطان مثانه دومين سرطان شايع دستگاه ادراري است که از کل سرطان‌هاي موجود، حدود هفت درصد از سرطان‌هاي مردان و همچنين دو درصد از سرطان‌هاي زنان را تشکيل مي‌دهد. همچنين 65 سالگي سن متوسط ابتلا به اين نوع سرطان است.

پزشكان مي‌گويند افرادي که شغلشان به عنوان مثال در ارتباط با صنايع چرم است يا کارگراني که با موادي مثل رنگ، بنزين، مواد چاپ و مواد شيميايي سر و کار دارند، بيشتر در معرض خطر ابتلا به اين سرطان قرار دارند. يکي ديگر از علل ايجاد کننده سرطان مثانه استفاده از داروهايي مانند سيکلوفسفاميد و شيرين کننده‌هاي مصنوعي است. عفونت و سنگ مثانه نيز خطر بدخيمي مثانه را افزايش مي‌دهند. بعلاوه سيگار عامل 50 درصد تشكيل تومورهاي مثانه است.

شايع‌ترين علائم سرطان مثانه وجود خون در ادرار است که در اكثر موارد ديده مي‌شود. همچنين درد مشترک در پهلو و درد استخواني از ساير علايم اين بيماري است.

متخصصان مي‌گويند چربي‌هاي اشباع شده مثل گوشت و لبنيات احتمال بروز اين سرطان را تشديد كرده اما در عوض چربي‌هاي سالم مثل روغن زيتون نقش حفاظت كننده در برابر اين بيماري دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *