درمان ترک سیگار با استفاده از دارو

با توجه به نظر مراکز کنترل و پیشگیری بیماری ها (CDC) تقریباً 18 درصد از بزرگسالان آمریکایی معتاد به سیگار هستند و نزدیک به 70 درصد از این افراد سیگاری اعتراف کردند که مایل به ترک هستند. اما ترک آسان نیست. آمریکایی بیشتر به نیکوتین معتاد شده اند دارویی که بیشتر از هر داروی دیگر در سیگار وجود دارد. و از آنجایی که نیکوتین بسیار اعتیاد آور است آن دارویی نیست که براحتی بتوانید آن را ترک کنید ترک آن تلاش بسیاری می خواهد. با استفاده از یک داروی ترک سیگار تا حد زیادی می تواند شانس موفقیت خود را افزایش دهید.

تنها در حدود 5 درصد از افراد بدون دارو موفق به ترک دخانیات شده اند در حالی که بیش از 30 درصد در هنگام استفاده از یک داروی ترک سیگار موفق به ترک شده اند. داروهای ترک سیگار دارای انواع بدون نسخه و با نسخه می باشد اگر شما می خواهید از نوع بدون نسخه نیز استفاده نمایید قبل از استفاده با پزشک خود مشورت نمایید.

قرص های مکیدنی نیکوتینی هم وجود دارند (Commit) و آنها هم انواع 2 و 4 میلی گرمی دارند . این قرصها در کسانی مفید است که بلافاصله پس از بیدار شدن مصرف سیگار داشته اند . عمدتاً در خلال 6 هفته اول ترک ، روزی 9 تا 20 قرص مکیدنی مصرف می شود و سپس مقدار آن کاهش می یابد .قرص نباید قورت داده شود و باید مکیده شود . عوارض آن شامل بی خوابی ، تهوع ، سوزش سردل و سردرد و سکسکه است .

شما می توانید برچسب های نیکوتین را در داروخانه محلی پیدا کنید. این محصولات با ارائه دوز کمی از نیکوتین بر روی پوست کار می کند تا که حواس شما را کاهش دهد.محققین می گویند این فرایند معمولاً بین 8 – 12 هفته طول می کشد هشت هفته اول روزی 15 میلیگرم و هفته 9 – 10 روزی 10 میلی گرم و هفته 11 – 12 روزانه 5 میلیگرم مصرف می شود. وقتی این برچسب به پوست نصب می شود در ابتدا کرم رنگ است اما به تدریج با جذب نیکوتین موجود در آن به جریان خون بدن، شیشه ای رنگ می شود اما اگر همین برچسب را یک فرد غیرسیگاری به پوست خود نصب کند، هیچ تغییر رنگی در این برچسب ها ایجاد نمی شود و نیکوتین بسیار کمی جذب بدن فرد می شود. تنها عارضه ی آنها بثورات پوستی است در چسبهای 24 ساعته و بی خوابی می باشد.

بوپروپیون (Wellbutrin, Zyban)

بوپروپیون با نام تجاری ولبوترین، زیبان (Wellbutrin, Zyban) یک داروی ضدافسردگی آتیپیک است که به‌عنوان داروی کمک به ترک سیگار نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد ، از آن به‌عنوان دارویی موثر در ترک سیگار نیز نام برده شده‌ است. بوپروپيون سطح برخي نوروترانسميترها را تغيير می‌دهد و علائم ترك سيگار را تسكين می‌دهد. استفاده از زيبان بايد حتماً با تجويز پزشك همراه باشد.
با این دارو به مرور زمان تمایل افراد به مصرف سیگار کاهش یافته و از بین می رود. تحقیقات تازه بر روی اشخاص سیگاری نشان داده است که می‌توان کاری انجام داد که این اشخاص بعد از ۸۴ روز، دیگر تمایلی به کشیدن سیگار نداشته باشند. در تحقیقی یک هفته قبل از زمان ترک به نیمی از شرکت کنندگان varenicline «وارنیسلین» دادند که حدود سه ماه باید استفاده می‌کردند؛ سیگاری‌هایی که از این دارو استفاده کردند نسبت به افرادی که بدون استفاده از این دارو تلاش بر ترک سیگار داشتند، سه برابر در ترک سیگار موفق‌تر بودند، زیرا تمایل فرد سیگاری را به سیگار کشیدن کاهش داد.
تابکس نام تجاری یک داروی  گیاهی و ساخت کشور بلغارستان است.هر چند از فرمول شیمیایی این دارو اطلاعات دقیقی در دست نیست با اینحال تابکس یا tabex به ادعای شرکت سازنده عامل موثر این دارو آلکالوئید سایتیزین (Cytisine) می‌باشد. این ماده ساختار و مکانیسمی مشابه  نیکوتین داشته و میزان سمیت آن کمتر از نیکوتین می باشد و در افرادی که سیگاری هستند با اثر گذاری بر گیرنده های نیکوتین در بدن باعث کاهش استفاده از نیکوتین می شود. این قرص ها دارای تداخلات گسترده دارویی در مصرف همزمان این دارو با داروهای دیگر می باشد. و عوارض عمومی آن در دوز درمانی شامل تغییر در طعم و مزه دهان، خشکی دهان، سردرد، تحریک پذیری، حالت تهوع، یبوست، تاکی کاردی، بالا رفتن فشار خون است.
كلونيدين دارويي قديمي است كه FDA جهت درمان فشار خون بالا توصيه كرده است.جهت ترك سيگار مي‌توان2 قرص در2وعدهيا برچسب‌هايپوستي هفتگي استفاده كرد. كلونيدين یا Clonidineمطالعه‌اي بر روي سيگاري‌هاي قهار كه ساير روش‌هاي ترك در آنها مؤثر نبوده است، با مصرف كلونيدين به مدت 4 هفته، احتمال ترك موفق سيگار 2 برابر شده است.قبل از مصرف اين دارو مطمئن شويد كه پزشك يا داروساز شما از ساير داروهاي مصرفي شما مطلع است. عوارض جانبي عمده كلونيدين شامل يبوست، سرگيجه، گيجي، خشكي دهان و خستگي غير طبيعي است. احتمال بروز عوارض جانبي مهم مثل واكنش‌هاي حساسيتی، كاهش ضربان قلب و فشار خون خيلي بالا يا پايين زياد نيست.كنترل فشار خون توسط پزشك حين مصرف اين دارو لازم است.مصرف اين دارو ممكن است بر توانايي رانندگي يا فعاليت كاري شما تأثير بگذارد.مصرف كلونيدين را مي‌توان از 3 روز قبل از تصميم به ترك سيگار يا همان روز قطع مصرف شروع كرد. همانند نورتيليپتيلين مصرف اين دارو را نيز نبايد ناگهاني قطع كرد.براي جلوگيري از بروز افت فشار خون، بي قراري، كاهش هوشياري يا لرزش بايد مصرف آن به‌تدريج طي 2 تا 4 روز كاهش يابد.
برخي از كلينيك‌هاي ترك سيگار جهت كاهش علائم قطع از داروهايي مانندآتروپین و هیوسینآتروپين واسكوپولامين استفاده مي‌كنند. اين داروها اثر استيل كولين يك انتقال دهنده عصبي را در دستگاه عصبي مسدود مي‌كنند. از اين داروها كه به‌طور كلي داروهاي آنتي كولينرژيك گفته مي‌شود اكثراً در درمان اختلالات گوارشي و بيماري پاركينسون استفاده مي‌شود. از اين روش در افراد باردار، بيماران قلبي، آب سياه (گلوكوم) Glaucoma و فشار خون بالا نبايد استفاده كرد.درمان اكثراً شامل تزريق اين داروها در درمانگاه و سپس استفاده از قرص‌هاي خوراكي و برچسب پوستي در پشت گوش براي چند هفته است. در صورت بروز عوارض جانبي از ساير داروها استفاده مي‌شود. عوارض جانبي اين روش؛ سرگيجه، يبوست، خشكي دهان، تغييرات احساس مزه و بو، اختلال ادرار و تاري ديد است.بعضي كلينيك‌ها درصد موفقيت بالايي را با اين روش گزارش كرده‌اند ولي شواهد علمي تأييد شده در اين زمينه اندك است. هم آتروپين و هم اسكوپولامين داروهاي تأييد شده از سوي FDA جهت استفاده‌هاي ديگر هستند ولي به‌طور رسمي جهت ترك سيگار تأييد نشده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *