فراموش نکردن خرید جوراب

1. به فصلي که نوزادتان در آن متولد مي‏شود، دقت کنيد: اگر نوزادتان قرار است تابستان به دنيا بيايد، از خريد لباس‏هاي گرم نوزادي خودداري کنيد زيرا تا رسيدن فصل سرد سال، بزرگ‌تر مي‏شود. براي اين فصل بايد لباس‏هاي نخي و خنک انتخاب کنيد تا در آن عرق نکند. از پوشاندن بيش از حد شيرخوار با لباس خودداري و به دماي اتاق و دماي بدنش توجه کنيد. اگر نوزاد در فصل سرد سال به دنيا مي‏آيد، برايش لباس‏هاي گرم متناسب با دماي هوا بخريد البته به شرط آنکه به نوع نخ و کامواي به کار رفته در آنها دقت کنيد زيرا بعضي از کامواها پرز مي‌دهند و ممکن است مشکلاتي براي شيرخوار ايجاد کنند. در تهيه لباس‏هاي زمستاني حتما کلاه را هم در نظر بگيريد. حتما داخل‏اش را بررسي کنيد تا مطمئن شويد چيزي باعث خراش و آسيب به سر نوزاد که هنوز ملاجش نرم است، نشود. براي تابستان مي‏توانيد کلاه‏هاي نخي و نرم تهيه کنيد.

آستین بلند ملودی صورتی شابن

2. خريد جوراب را فراموش نکنيد: جوراب پاي کودک را گرم نگه مي‏دارد و پاها را از گزش احتمالي حشرات حفظ مي‏کند. بهتر است سرهمي‏ها يا شلوارهاي جوراب‏دار بخريد چون کش جوراب‏هاي معمولي ممكن است پاي کودک را اذيت کند.

3. لباس بدون دکمه بخريد: يکي از نكته‌هايي که ممکن است هنگام خريد لباس به آن توجه نکنيد، وجود دکمه در آن است. گاهي دکمه لباس، کودک را اذيت مي‌كند و در پوستش فرو مي‌رود؛ به‏خصوص سرهمي‏هايي که پشت آنها دکمه دارد، براي نوزادان که ساعت‌هاي زيادي را طاقباز مي‌خوابند، مناسب نيستند. بهتر است تمام قسمت‏هاي لباس را بررسي کنيد تا از نبود دکمه در آن مطمئن شويد. دکمه‏هايي که به صورت تزييني در لباس به کار رفته‌اند نيز در نظر بگيريد. اگر تمايل داشتيد براي راحتي بيشتر در تعويض لباس کودک، انواع دکمه‏دار را تهيه کنيد، لباس‏هايي بخريد که دکمه‏هاي به کار رفته در آنها شيرخوار را هنگام خواب يا شير خوردن اذيت نکند. تا حد امکان لباس‏هاي زيپ‏دار نخريد زيرا زيپ ممکن است پوست کودک را خراش ‌دهد يا نيشگون بگيرد.

4. سهولت تعويضلباس کودک را در نظر بگيريد: هنگام خريد لباس به اين نکته نيز توجه کنيد که ممکن است مجبور شويد در طول روز چند بار لباس‏هاي شيرخوارتان را که به دليل استفراغ‏هاي پس از شير يا ادرار و مدفوعش آلوده شده است، عوض کنيد بنابراين لباس‏هايي انتخاب کنيد که ساده و بدون هرگونه تزيينات باشند و به‌راحتي از تن کودک بيرون بيايند و بتوان بدون هيچ آسيبي آنها را به شيرخوار پوشاند. لباس‏هاي راحتي را انتخاب کنيد که هنگام عوض کردنشان ضربه محکم و ناگهاني به کودک وارد نشود يا مثلا يقه‏شان آنقدر تنگ و چسبان نباشد که هنگام خارج کردن لباس‏هاي جلو بسته به گردن و سر کودک فشار وارد شود.

5. سايز لباس‏ها را درست انتخاب کنيد: بيشتر نوزادان در محدوده قد و وزني مشخصي به دنيا مي‏آيند بنابراين وقتي به فروشنده مي‏گوييد لباس نوزادي مي‏خواهيد، او شما را در مورد سايز لباس راهنمايي خواهد کرد. معمولا در يقه لباس‏هاي نوزادان نيز سايز لباس با احتساب سن کودک به ماه الصاق شده است. مثلا نوشته شده 1 تا 3 ماه يا زير 1 ماه و… نکته قابل ذکر اين است که طي 6 ماه شيرخواري، کودک به‌تدريج شروع به حرکت مي‏کند و در پايان 6 ماهگي قادر خواهد بود به هر 2 جهت بغلتد، با دست و پاهايش بازي کند، حتي بدون کمک بنشيند و …، انتخاب درست سايز لباس مي‏تواند از بروز خطرهايي چون جا انداختن و خراشيدگي پوست، تنگ شدن راه تنفس و حتي خفگي شيرخوار پيشگيري کند. بسياري از والدين براي کم کردن هزينه‏هاي خريد، لباس شيرخواران را بزرگ‏تر از سايزشان انتخاب مي‏کنند تا لااقل 3-2 ماهي بتوانند آنها را بپوشند. اين کار ممکن است کودک و به‏خصوص نوزاد را خوب نپوشاند يا او را خوب گرم نگه ندارد. ضمن اينکه بغل کردن نوزاد را هم سخت مي‏کند و ممکن است از داخل لباس‏هايش ليز بخورد و بيفتد.

6. به جنس و دوخت پارچه دقت کنيد: شيرخواران پوست حساسي دارند بنابراين به جنس پارچه دقت کنيد و لباس‌هايي با پارچه‏هايي نرم و الياف طبيعي بخريد تا پوستشان را دچار حساسيت نکند. از خريد لباس‏هايي که در جنس پارچه آنها مواد به کار رفته و باعث جرقه در لباس مي‏شود، خودداري کنيد. به سرآستين‏ها، ناحيه گردن و ساق پا در شلوارها و شلوارک‏ها توجه کنيد و مطمئن شويد که کش نداشته باشند، خيلي تنگ نباشند و روي پوست جا نيندازند. درزهاي لباس را هم بررسي كنيد تا زبر و خراش‌دهنده نباشند.

7. لباس شيرخواران را جدا بشوييد: مهم‌ترين عامل آلودگي لباس شيرخواران، استفراغ و آلوده شدن لباس با ادرار و مدفوع‏شان است، بنابراين بهتر است لباس‏هايي را که با ادرار و مدفوع آلوده شده‏اند، جدا و حتي لباس‏هاي ديگر را هم جدا از لباس ساير اعضاي خانواده بشوييد. در اين‌صورت لباس کودک با شوينده‏هاي قوي شسته نمي‏شود و با لباس ساير اعضاي خانواده که ممکن است در محيط خارج از خانه آلوده شده باشند، مخلوط نمي‏شود.‏ استفاده از نرم‏کننده‏هاي ملايم مي‏تواند به نرمي و لطافت لباس نوزاد و شيرخوار کمک کند. پس از شستشو سعي کنيد لباس‏ها، به‏خصوص لباس شيرخواران را در آفتاب پهن کنيد تا آلودگي‏ها و بوهاي ناخوشايند احتمالي باقيمانده در لباس زير نور آفتاب از بين بروند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *