محدودیت اقتصاد ایران با حضور ترامپ امکان دارد؟

به گزارش شفاف، موسسه مطالعات اقتصادی بامداد هر سال، پس از بررسی تحولات ایران و جهان مثل همه موسسات مطالعاتی اقتصادی شرایط سال آینده را پیش بینی می کند.همانطور که بسیاری از پیش‌بینی های انجام شده در حوزه اقتصاد ایران از جمله، نرخ ارز، بازار طلا و سکه و بورس که سال گذشته از سوی این موسسه پیش بینی و محقق شد، امسال هم مرتضی ایمانی‌راد، رییس این موسسه به همراه تیم پژوهشی موسسه بامداد یافته‌های خود را از وضعیت اقتصادی ایران و جهان در سمینار پیش بینی اقتصاد ایران و جهان مطرح کردند.

ایمانی راد که از پژوهشگران و اقتصاددانان ارشد کشورمان است، در این سمینار بررسی ها و پیش بینی های خود را در دو گروه اقتصاد جهان و ایران ارایه کرد.بخش اول که به بررسی اقتصاد جهان پرداخته،پیش روی شماست:

رییس موسسه مطالعات اقتصادی بامداد در سمینار تحلیل و بررسی چشم انداز اقتصاد جهان و ایران در سال 1396 به  5 ریسک برای اقتصاد جهان در سال 2017 اشاره کرد که بنا به گفته او اثرگذارترین ریسک ها در سال جاری میلادی بنا به گزارش های بین المللی خواهند بود.ریسک هایی شامل؛ اول، شرایط بد آب وهوایی که صدماتی به زیرساخت ها، محیط زیست، اموال وجان افراد تحت تاثیر شرایط بد آب وهوایی وارد می کنند. دومین ریسک، مهاجرت های گسترده اجباری، مهاجرت هایی که افراد تحت تاثیرجنگ ها، بلایای طبیعی و شرایط بد اقتصادی و محیط زیستی مجبور به انجام آن هستند.سومین ریسک شامل بلایای طبیعی اصلی شامل صدماتی که به زیرساخت ها، محیط زیست، اموال وجان افراد تحت تاثیر بلایای طبیعی همچون زمین لرزه، فوران آتشفشان ها، رانش زمین و سونامی وارد می شود.چهارمین ریسک بزرگ جهان شامل حملات گسترده تروریستی است که اشخاص یا گروه های غیردولتی که با اهداف سیاسی یا مذهبی جان و اموال افراد را تهدید می کنند و در نهایت پنجمین ریسک سرقت یا تقلب داده ای گسترده است که از طریق استفاده های نابجا از داده های خصوصی یا رسمی که به طور بی سابقه ای در حال افزایش است،جهان را تهدید خواهد کرد.

اقتصاد و سیاست ایران در رویارویی ترامپ

ایمانی راد در تحلیل خود به حضور ترامپ و احتمال درگیری ایجاد تنش سیاسى  با ایران اشاره کرد و گفت:« این تنش و اثرگذارى مستقیم بر اقتصاد ایران در چند گروه قابل پیش بینی است؛نخست آنکه،به نظر می رسد اینکه ترامپ همانند روزهاى اول ریاست جمهورى کماکان به تخریب  قانونى و جهانى خود ادامه دهد، یک فرض ضعیف است. زیرا نهادهاى قدرتمندى در امریکا وجود دارند که می توانند جلوى تخریب ترامپ را بگیرند . بنابراین ترامپ مجبور است خودش را اصلاح کند، همان طور که تاکنون دو بار این کار راکرده است .»

او با تشریح فرض دوم اظهارداشت:« اینکه گفته مى شود ترامپ با همکارى روسیه مى تواند ایران را در تنگنا قرار دهد،یک فرض نامحتمل است. درگیرى امریکا و روسیه چنان قدیمى و کهنه است که به این سادگى این الفت و همراهى عملى نمى شود. بنابراین به نظر می رسد که همکارى روسیه با ایران کماکان ادامه خواهد داشت.»

رییس موسسه بامداد با طرح این پیش فرض که کاهش مالیاتها و افزایش بسیار شدید هزینه هاى دولتى  موجب تحرک در اقتصاد امریکا می شود، تصریح کرد:« این پیش بینی محتمل است . ولى اینکه این فعالیت ها می تواند منجر به گرانى دلار شود و در یک حرکت معکوس منجر به کاهش فعالیت هاى اقتصادى در امریکا شود، نیز بسیار محتمل است .در اینکه ترامپ مى تواند به آنچه گفته و می گوید وفادار بماند، داراى احتمال کم است. چون نیروهاى دموکراتیک و قوى در امریکا وجود دارد که ترامپ را می تواند کنترل و نظارت کند. بنابراین فرضیه محتمل این است که ترامپ مواضع خود را به تدریج تضعیف کند و به مرور زمان براى حفظ موقعیت خود معتدل تر رفتار کند.»

ایمانی راد در پیش بینی خود تاکید کرد:«ترامپ ایران را تحت فشار قرار خواهد داد؛ این مساله هم عوارض سیاسى و هم عوارض اقتصادى دارد. ولى نمی تواند ایران را به شرایط دوران تحریم بازگرداند. بنابراین ظهور ترامپ در جهان و رویارویى آن با ایران نمی تواند بسیارى از متغیرهاى اقتصادى را جابجا کند.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *