معرفی غذاهای سالم بعد از شیر گرفتن کودک

احتمالا این بزرگ ترین سوالی باشد که در طول سال ها در ذهن شما است، اما امروزه، دستورالعمل های جدید ارائه شده توسط کارشناسان، تغییرات قابل توجهی در اصول اولیه و زمان مناسب برای از شیر گرفتن کودکان ایجاد کرده است و مادران جدید با کمک این دستورالعمل ها می توانند زمان مناسب از شیر گرفتن کودک و شروع تغذیه او با غذاهای جامد را مشخص کنند.
به طور کلی، بهترین زمان برای شروع از شیر گرفتن کودکان بین 4 تا 6 ماهگی است. نوزادانی که قبل از وقت طبیعی متولد شده اند، باید تا 6 ماهگی با شیر مادر تغذیه کنند. دستگاه گوارش کودکان اغلب ممکن است به شما سرنخ هایی در مورد زمانی که او آماده خوردن برخی از غذاهای جامد است، بدهد. در اینجا برخی از علائم و نشانه های معمول که ممکن است نشان دهنده ی آمادگی فرزندتان برای شروع از شیر گرفتن او و قطع مصرف شیر مادر می باشد، آورده شده است:


• زمانی که کودک شما قادر به نشستن بدون تکیه دادن است و سر خود را به راحتی بالا نگه می دارد.
• هماهنگی بین دست، چشم و دهان در او ایجاد شده و بتواند به مواد غذایی نگاه کند، آن ها را برداشته و سعی کند مواد غذایی در دستش را بخورد.
• کودک شما قادر به بلعیدن مواد غذایی شده و شما خواهید دید که او هنگام تلاش برای خوردن مواد غذایی، آن ها را از دهان خود بیرون ریخته و وضعیت افتضاحی را به بار می آورد.

اگر شما بنا به هر دلیلی در حال تلاش برای از شیر گرفتن کودک خود قبل از وقت مناسب هستید، به یاد داشته باشید که این کار ممکن است باعث مشکلات متعدد سلامتی برای کودکتان شود. در اینجا برخی از نکات مهم و ترفندهای مادرانه که شما نیاز به دانستن آن ها دارید، آورده شده است:
• هرگز سعی نکنید غذاهای جامد (مانند برنج) را به بطری شیر کودک خود اضافه کنید.
• اگر کودک شما قبل از وقت طبیعی متولد شده و شما سعی می کنید که او را قبل از وقت مناسب از شیر مادر بگیرید، ممکن است خطر آلرژی، عفونت و عوارض دیگر به ویژه اگزما و آسم، کودکتان را تحت تاثیر قرار دهد.
• قبل از معرفی غذاهای جامد به ویژه قبل از شروع به معرفی محصولات لبنی، تخم مرغ، غذاهای حاوی گلوتن و ماهی، بررسی کنید تا هیچکدام از اعضای خانواده به این مواد غذایی آلرژی نداشته باشند.
• هرگز سعی نکنید قبل از پایان ماه 4ام (17 هفتگی) کودک خود را از شیر بگیرید.

قرار دادن میوه ها در رژیم غذایی کودکان، بهترین راه برای شروع معرفی غذاهای جامد به او است. میوه ها حاوی مواد مغذی مهمی که برای رشد کودکان نیاز است و قبلا از طریق مصرف شیر مادر تامین می شد، هستند. از طرفی هم طعم شیرین میوه ها به دلیل دارا بودن قند طبیعی، باعث می شود تا کودکان عاشق آن ها شوند.
سیب یکی از بهترین غذاها برای از شیر گرفتن کودک ،در روزهای آغازین معرفی مواد غذایی جامد است. مقداری سیب را پوست کنده و له کنید و در هر وعده غذایی چند قاشق غذاخوری ار آن را به کودک خود بدهید. اگر کودک شما طعم آن را دوست داشت، می توانید به آرامی معرفی گلابی، انبه و سایر میوه ها را نیز به او شروع کنید.

مصرف لبنیات در رشد کودک بهتر است برای رد کردن خطر ابتلا به هر گونه واکنش های آلرژیک، معرفی تخم مرغ به کودکتان را با مقدار خیلی کم آغاز کنید. تخم مرغ حاوی پروتئین ها و ویتامین های مهمی است که سلامت استخوان های کودکتان را تضمین می کند. جالب است بدانید که تخم مرغ یک غذای همه کاره است.

سیب زمینی آب پز و پوره هویج از جمله بهترین سبزیجات برای دوران از شیر گرفتن کودک است. البته قبل استفاده از این سبزیجات، اطمینان حاصل کنید که آن ها به طور کامل شسته شده اند و سبزیجاتی را انتخاب کنید که به صورت ارگانیک کشت می شوند، زیرا سبزیجات ارگانیک عاری از مواد شیمیایی سمی و آفت کش ها است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *