مواد تشکیل دهنده کراتینه چیست؟

 

این روزها روشهای بسیاری برای صاف کردن موهای فر و مجعد وجود دارد مثل کراتینه کردن   اما کراتینه کردن  هم اصولی دارد که اگر رعایت نشود صدمه‌ای جبران‌ نشدنی به موهای شما وارد می‌کند. با این حال اگر برای صاف کردن موهای‌تان مصمم هستید بهتره  کمی اطلاعات جمع کنید. دکتر مینا کسرائیان متخصص پوست و مو به نکات مهم و جالبی اشاره کرده که بهتره قبل از رفتن به آرایشگاه اینمقاله را تا انتها را بخونید.

Image result for ‫کراتینه چیست‬‎

کراتین پروتئین شبیه سازی شده ای از ترکیب گلیسیرین ( تقویت کننده )،پروپیلن گلیکول( مرطوب کننده قوی ) و کراتین ( پروتئین اصلی مو ) به علاوه فرمالدئید ( صاف کننده ) است تا در کنار هم کراتین از دست رفته مو را تا حدی بازیابی کنند.در میان ترکیبات این صاف کننده مو فرمالدئید خطرناک و سرطان زاست با این حال تنها تعداد کمی از محصولات کراتینه فاقد فرمالدئید هستند چرا که تنها محرک موها برای صاف شدن و ماندن همین فرمالدئید با اثر بسیار قوی است.

کراتینه کردن بد نیست اگر…

برای عده‌ای که موهایی مجعد یا فر دارند صاف کردن و حالت دادن موها به کار خسته‌کننده‌ای تبدیل شده که برای خلاص شدن موقتی از شر آن به راهی جز کراتینه کردن فکر نمی‌کنند. یا حداقل توجیه‌شان این است که ضرر این کار کمتر از ساعت‌ها اتو و سشوار کشیدن است. با این حال ثابت شده استفاده مداوم از این وسایل آرایشی هم قد و اندازه استفاده از مواد شیمیایی به موهای شما آسیب می‌زند. اما با تمام این تفاسیر باید بدانید  نحوه کراتینه کردن مو گزینه چندان بدی هم نیست اما نتیجه شیرین و دلخواه آن بستگی زیادی به فرایند کراتینه کردن و مواد مصرفی آن دارد.

 

برای شروع بد نیست بدانید استفاده از این روش صاف کردن مو برای افرادی با پوست آسیب‌پذیر یا سابقه حساسیت‌های موضعی، خانم‌های باردار، موهای خیلی آسیب دیده و ضعیف و موهای بسیار نازک و شکننده اصلا توصیه نمی‌شود. اما اگر موهایی پرپشت، مجعد و کلفتی دارید و علاقه‌ای به استفاده از روش‌های موقتی صاف کردن ندارید کراتینه برای شما راه چندان بدی نیست. اما بهتر است بی‌گدار به آب نزنید و قبل از هر چیز به یک متخصص مو مراجعه و وضعیت موهای خود را بررسی کنید.

 

بازار کراتینه‌های تقلبی

کراتینه از نوع خالص، ماده‌ای مفید برای موهاست اما با تغییراتی که در این سال‌ها در تهیه مواد اولیه با هزار اسم و رنگ در قالب کراتینه ایجاد شده این روش را به روشی ناسالم برای تغییر ظاهر موها تبدیل کرده است، یعنی ترکیبات شیمیایی مخلوط شده با ماده خالص پروتئین کراتینه برای تاثیرپذیری سریع‌تر موها، آن را شبیه به ماسکی ناسالم و مضر کرد تا جایی که حتی آرایشگران بعد از مدتی استفاده از آن با علائمی مثل سوزش چشم و گلو، آبریزش بینی و سردردهای مزمن درگیر می‌شوند.

 

دکتر کسرائیان معتقد است اگر مواد شیمیایی تشکیل‌دهنده کراتینه زیر 2درصد باشد ضرری برای موهای شما نخواهد داشت اما متاسفانه مشاهده شده در بعضی سالن‌های زیبایی با تهیه این مواد از شرکت‌های نامعتبر مختلف برای کسب سود بیشتر دست به کراتینه غیر‌اصولی موها می‌زنند. محصولاتی که اثری از کراتین در آنها نیست و با مواد شیمیایی مضر ترکیب و به‌نام کراتین به فروش می‌رسند. در این شرایط قطعا کراتینه کردن موها توصیه نمی‌شود، چون با این کار همان مقدار موی سالم خود را هم از‌دست خواهید داد.

 

به گزارش میهن تاز موهای فرفری با این که زیبایی خاصی دارد اما دردسرهای خود را هم دارد همینسبب می‌شود تا خیلی‌ها  ترجیح دهند عطای موهای فرفری را به لقایش ببخشند و آن ها را صاف کنند.  برای همین قبل از هر مهمانی و مجلسی با اتوی مو و سشواربه جان  موهای‌شان می‌افتند، اما استفاده هر روزه از دستگاه‌های صاف‌کننده مو ‌آسیب‌های جبران‌ناپذیری به مو وارد میکند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *