پیشنهاداتی برای خوردن دسر

بدن چندان احتیاجی به دسر بعد از غذا ندارد. این سوء تفاهمی بیش نیست که می‌ گویند “اگر بعد از غذاهای چرب، شیرینی‌ جات بخوریم از مضرات چربی غذا کاسته می‌ شود” یا این که می ‌گویند “چربی ‌ها در بدن باید با آتش قندها بسوزند” و “برای خوب سوختن غذا در بدن کربوهیدرات ‌ها ضروری ‌اند و این موضوع تنها از عهده شیرینی ‌ها برمی‌ آید.”

این عادت یعنی مصرف شیرینی و دسر بعد از غذا، جزو ذایقه ما ایرانی ‌ها محسوب می‌ شود که البته بسیار لذت ‌بخش است، اما تا امروز شواهد علمی در این باره به دست نیامده است.

اگر عادت به خوردن دسر دارید به شما چند پیشنهاد داریم:
* اول اینکه در میان دسرها، گروه میوه ‌ها از بهترین ‌شان هستند و توصیه می ‌شود چند ساعت بعد از غذا خورده شوند تا اثرات مفیدتری داشته باشند.
* به علاوه، می‌ توان بعد از غذا از دسرهای کم‌ کالری مانند چند عدد کشمش، یک عدد انجیر خشک، یک عدد خرما و یا حتی یک قاشق کوچک مربا استفاده کرد.
* وقتی دسرها را بعد از غذا می ‌خورید، کالری اضافی را جذب بدن می ‌کنید، چون دسرها حتی در حالت سیری هم جذب می شوند

توجه داشته باشید بهترین زمان مصرف دسرها البته به مقدار کنترل شده، بین وعده های غذایی است.
مثلاً در مهمانی ‌ها که افراد تا حد اشباع شدن غذا خورده‌اند، با دیدن میز دسرهای رنگارنگ باز هم وسوسه می ‌شوند. در حقیقت نوعی اشتهای اختصاصی نسبت به این گروه غذایی وجود دارد که اگر به طور مرتب خورده شود باعث آزار معده و اختلالات در دستگاه گوارش می ‌شود.

* مساله دیگری که وجود دارد میل به جویدن غذا در هر وعده و ایجاد احساس سیری است. بودن مواد غذایی جامد مثل کشمش در این قبیل خوراکی‌ ها،‌ حس جویدن را ارضا می‌ کند، بنابراین وجود کشمش و گردو از این نظر نیز در تهیه کیک و شیرینی‌ ها مورد توجه است.

وقتی کسی خودش کیک را در خانه تهیه می ‌کند، میزان روغن موجود در آن را هم می ‌تواند کنترل کند، زیرا یک برش 100 گرمی کیک 400 کالری دارد، اما بعضی کیک ‌ها مانند کیک ساده اسفنجی چون از روغن کمتر تهیه می ‌شوند، مفیدترند، پس بهتر است روشی را اتخاذ کنید که برای پختن انواع شیرینی ‌ها و کیک ‌ها از روغن جامد کمتر استفاده کرده و روغن مایع را جایگزین کنید. در ضمن، به شرطی که به فرم پخت کیک آسیبی نرسد، از انواع میوه‌ها، کشمش و مغزها هم بهره بگیرید.

* در انتها باید اضافه کنم شیرینی برای افرادی که اضافه وزن دارند یا دیابت ی هستند، توصیه نمی ‌شود.

* در مورد بچه‌ها نیز زیاد خوردن شان مضر است، زیرا باعث خرابی دندان‌های شان می ‌شود.

* به طور کلی، در مورد خوردن شیرینی‌ ها و دسر مجلسی ها به حدی که وابسته نشوید، مصرف شان اشکالی ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *