کمک دسر به هضم غذا

يک عادت غذايي ما ايراني‌ها اين است که اگر به اندازه دو نفر شام يا ناهار بخوريم و احساس پري و سيري داشته باشيم بازهم اگر به ما پيشنهاد يک دسر شيرين و هوس‌انگيز همچون يک برش کيک، کرم‌کارامل، ژله، پودينگ، بستني، کرم‌کاکائو، پلمبير يا يک ليوان معجون بدهند با کمال ميل و رغبت پذيرا هستيم و هيچ‌گاه هم براي ما معلوم نشده اين دسر لذيذ را کجاي دلمان جا مي‌دهيم و چگونه ميل به خوردن آن داريم!

Image result for ‫دسر‬‎

اما سوالات مطرح شده، در مورد دسر اين است که چرا بعد از صرف يک وعده غذاي کامل نياز به خوردن يک ماده شيرين داريم؟ اگر دسر پس از غذا خورده شود باز هم چاق کننده است؟ پودينگ چه نوع دسري است و آيا مي توان آن را جايگزين وعده صبحانه کرد؟ چه دسري براي ديابتي ها مناسب و بهترين دسر کدام است؟ دسر رژيمي داريم يا نداريم؟

دسر، غذا را هضم مي کند؟

تمايل به خوردن يک دسر کاله شيرين حتي يک آبنبات، در برخي افراد چنان تبديل به عادت مي شود که اگر آن را نخورند پس از صرف هر وعده غذايي احساس ناخوشايندي داشته و اغلب بر اين باورند که شيريني به هضم بهتر و سريع تر غذا کمک مي کند، اما در پاسخ، به شما حق مي دهيم که بعد از خوردن غذا ميل به صرف شيريني داشته باشيد، زيرا خوردن مواد شيرين سبب آزادسازي آندروفين و احساس شادي و شعف در انسان مي شود و در نتيجه، آن حال خوشي که پس از خوردن دسر به افراد دست مي دهد، بي دليل نيست.

اما بايد بدانيد اغلب دسرها چرب و پرکالري هستند و نه تنها به هضم غذا کمک نمي کنند، بلکه فشار مضاعفي به معده و قلب وارد کرده و استمرار در مصرف آن باعث اضافه وزن مي شود و پس و پيش از غذا خوردن آن هم نمي تواند از کالريش بکاهد. البته تمايل به شيريني را مي توان با يک عدد آبنبات، يک دانه خرما، يک قاشق مرباخوري عسل يا مارمالاد، دو تا سه عدد کشمش و مويز يا يک حبه قند برطرف کرد و بتدريج در صدد حذف آن برآمد. اما اگر عادت شديدي به مصرف انواع دسرهاي شيرين داريد، بايد از حجم غذايتان بکاهيد يا ميزان فعاليت بدني تان را افزايش دهيد و برحسب ميزان مصرف حدود يک تا دو ساعت فعاليت فيزيکي کنيد تا کالري مازاد را بسوزانيد، در غير اين صورت تپل مي شويد.