آشنایی با پنیر کممبر

پنیر کممبر تأثیر زیادی روی افزایش کلسترول ندارد. نتایج پژوهش ها نشان می دهند که مصرف روزانه 60 گرم از این پنیر یعنی دو سهم غذایی؛ تغییری در چربی خون افرادی که کلسترول نرمالی دارند ندارد. به عقیده محققان اسیدهای چرب لبنی آن در حفظ سلامت قلب موثر است. ترکیبات پربیوتیکی و پروبیوتیکی موجود در کممبر باعث بهبود عملکرد روده ها و به ویژه سوخت و ساز کلسترول می شود.
کممبر زیاد چرب نیست
پنیر فرانسوی کممبر جزو پنیرهای کم چرب محسوب می شود. کممبر 45 درصد از 22 درصد مواد چرب تشکیل شده است که کمتر از چربی موجود در پنیرهای سفت مانند گرویر است. پنیرهایی مانند کممبر که بافت نرمی دارند حاوی آب بیشتری هستند در نتیجه چربی آن ها کمتر است. این پنیر خواص پنیرهای دیگر را بدون تحمیل چربی به بدن می رساند. البته حرفمان به این معنی نیست که در مصرف آن زیاده روی شود. یک هشتم این پنیر یعنی معادل یک سهم 30 گرمی کافی است.
ترکیبات پربیوتیکی و پروبیوتیکی موجود در کممبر باعث بهبود عملکرد روده ها و به ویژه سوخت و ساز کلسترول می شود

 

کممبر حاوی ارزش غذایی چشمگیری است. باید گفت که این پنیر منبع کلسیم است. یک سهم غذایی کممبر (30 گرم) 20 درصد نیاز روزانه بدن به کلسیم را برطرف می کند. این پنیر همچنین حاوی ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز مانند ویتامین A ،D ،B6 ،B9 ،B12، زینک، سلنیوم و ید است. کممبر پروتئین، چربی و کلسیم به بدنتان می رساند که برای سلامتی آن لازم است.

یکی از مزایای استفاده از پنیر کممبر این است که می توان آن را به صورت کامل حتی لایه رویی آن را نیز خورد. به این ترتیب دورریز ندارد. می توان از فلور موجود در لایه رویی آن استفاده کرد. محققان به این نتیجه رسیده اند که فلور خواص جالب توجهی دارد. این فلور حاوی پروبیوتیک هایی است که به تنظیم عملکرد فلور روده ها کمک می کنند و برای دستگاه گوارش مفید هستند.

اگر در کشورهایی زندگی می کنید که به پنیر اصل دسترسی دارید آن را در برنامه غذایی تان بگنجانید. اگر در ایران هستید که می توانید از کافه پنیرها یا هایپرمارکت ها این پنیر را تهیه کنید و یا از محصولات وطنی آن استفاده کنید.
کممبر camembert نوعی پنیر نرم و خامه ای با روکش سفید هست که اولین بار در نزدیکی جایی به نام کممبر در نرماندی، شمال فرانسه تولید شد. اوایل این پنیر رو از شیر پاستوریزه نشده درست میکردن و الان هم بعضی از انواعش رو حتما باید با شیر غیر پاستوریزه درست کنن و خوب طرفدارای خاص خودش رو هم داره. این پنیر از شیر گاو تهیه میشه. بعد از اینکه لخته های پنیر رو توی قالب گذاشتن و آب اضافی شون طی چند روز گرفته شد، روی پنیر ها رو با یه نوع قارچ اسپری میکنن و بعد بهش حداقل 3 هفته زمان میدن تا اون روکش سفید رنگ که طعم قارچ داره ایجاد بشه. شاخصه پنیر کممبر همین پوسته سفید رنگ قارچی و مرکز خامه ای ش هست.
احتمالا به مقدار زیاد این سوال پیش میاد که با پنیر دیگه ای هم میشه این اسنک خوشمزه رو درست کرد یا نه؟ توی تمام جستجو هایی که من کردم، انواع پنیر سوخاری با همین پنیر کممبر درست شده بود. دو تا دلیل هم داره. اول اینکه دمای ذوب مناسبی برای این روش پخت داره و اونقدر هم سفت نیست (مثل پنیر کبابی که اینجا توضیح دادم) که مرکزش حتی بعد از سرخ شدن نرم نشده باشه. و دومی ش اینکه خودش یه روکش قارچی داره که کمک میکنه موقع سرخ شدن کاملا آب نشه و بافت مکعبی برش ها حفظ بشه.

طعم این پنیر بسیار عالیه. طعمش به خاطر روکش قارچی که داره، مخلوطی از طعم قارچ و خامه است. البته بگم که هر چی هم که من توضیح بدم، بازم فایده نداره. خودتون باید این پنیر خوشمزه رو بچشید و پی به طعم بی‌نظیرش ببرید. میتونید از فروشگاه های بزرگ و جاهایی که انواع پنیر رو میفرشن تهیه‌اش کنید. و حتی تولید داخلی هم داریم این پنیر رو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *